Szövegműhely

Népmesék napjára kis emlékező

2020. szeptember 30. - Salamon Kitti

Ugye neked is megvan még a népmesék kacskaringós zenéje és a főcím ágról ágra szálló madara?

A népmesék napján minden mesekedvelő magyar felnőttnek illik megemlékezni pár percre ezekről a régi aranyos kis történetekről, már csak azért is, mert kedves emlékeket juttatnak eszünkbe – tégy hát most te is így!

mese-1.jpgMiért pont szeptember 30?

1859. szeptember 30-án született Benedek Elek, aki neves újságíró volt, ám mégis inkább, mint „a nagy mesemondó” jut eszünkbe. Érdemei sora szép hosszú, volt országgyűlési képviselő, ifjúsági irodalmár, népköltészet és népnyelv kutató. Szerkesztett újságot és könyveket, írt verseket, színdarabokat, regényeket, s mindezek mellett a gyermekirodalom egyik megteremtőjeként vonult be a történelembe.

A népmesék napját 2005 óta „ünnepeljük” a Magyar Olvasástársaság javaslatára. A kezdeményezés célja, hogy ezen a napon a könyvtárosok, óvónők, pedagógusok, mesével foglalkozó szakemberek, illetve minden mesekedvelő felnőtt és gyermek is emlékezzen picit arra, hogy milyen fontos szerepet töltenek be életünkben a mesék.

Magyar népmesék – milyen mesék sorolhatók ide?

A magyar népmesék olyan "réges-régen" született történetek, amiket élőszóval meséltek egymásnak elődeink. A feljegyzések szerint már a honfoglalás korában (i.u. 895-900) is útnak indultak ilyen történetek, amik aztán szájról-szájra terjedve maradtak fent. Idővel elkezdték összegyűjteni őket, hogy fennmaradjanak az utókor számára. Ebben a munkában többek között Kriza János, Jókai Mór, Arany László, Illyés Gyula és Benedek Elek is részt vett.

d705a929441176f12ef05390406bbbbb1.jpgMikulás Ferenc stúdióvezető kezdeményezésére, Jankovics Marcell segédkezésében indult a Magyar népmesék rajzfilmsorozat, ami 1977-től 2011-ig futott.

A rajzfilmsorozatban olyan meséket vetítettek, mint A kismalac és a farkasok, A kis gömböc, Az égig érő fa, A csillagszemű juhász, A medve és a macska, Fehérlófia, Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi, Világszép nádszálkisasszony, A kiskakas gyémánt félkrajcárja és még sok más.

A vetítetteknél sokkal-sokkal több történet maradt fent, Illyés Gyula 77 magyar népmesét gyűjtött össze, de 100 magyar népmese címen is jelent meg már gyűjtemény.

Vissza-visszatérő elemek

Népmeséink szövése jellemzően izgalmas kalandokban bővelkedik, s akadályok, fordulatok teszik még színesebbé, érdekesebbé a cselekményt. Szerkezetük logikus, könnyen áttekinthető és szimmetrikus. A fokozatosság is egy közös jellemző, az akadályok egyre nagyobbak, a feladatok egyre nehezebbek.

A hármas szám mellett gyakran felbukkan a hetes, például hetedhét ország, hétmérföldes csizma, hétfejű sárkány, hetedik határ, hét országra szóló lakodalom, s még a kilenc és a tizenkettő is a bűvös meseszámok közé tartozik.

mese-3.jpgMese vagy valóság? Is-is

Mint, ahogy a nevük is jelzi, népmeséinkben visszaköszön népünk akkori világképe, hiedelemvilága, melyben kitalálták őket. Valósághű  mivoltukból adódóan következtetni tudunk adott kor társadalmi jellemzőire, legalábbis, ami a parasztságot illeti. Mesemondóink jellemzően a szegényebb társadalmi réteghez tartoztak, így az őket érintő témákat "dolgozták fel" meséikben.

Sorok között életre szóló tanulság 

Őseink nem csak szórakoztatás céljából meséltek, hanem tudatosság is volt bennük. Gyermekeiket eképpen akarták okítani, így hát, mindegyik történetben ott lapul az életre szóló mondanivaló. A történetek alapvetően cselekvésre, a feladatok, próbatételek megoldására buzdítanak. Azt üzenik, hogy még a legreménytelenebb helyzetben se adjuk fel, mert a jó végül mindig győz, s elnyeri jutalmát.

Ha kedvet kaptál hozzá...

Itt tudsz népmeséket olvasgatni: MEK - Magyar Népmesék I Illyés Gyula - 77 magyar népmese I Móra Ferenc - Állatmesék I Népmesék óvodásoknak

Ha inkább néznéd: Magyar Népmesék - Youtube vagy, ha csak hallgatnád őket: Hangoskönyvek

Hobbi szinten jómagam is meseíró vagyok, megjelent munkáimba itt tudsz beleolvasni:  Szitakötő gyermekfolyóirat - Salamon Kitti. Ha tetszenek az írásaim, akkor szeretettel várlak a követőim között a @szovegmuhely_mesek Instagram oldalon.

Képek: Reich Károly illusztráció

logo-kicsi.png

OLVASNIVALÓ. SZERETETTEL. NEKED.

Bízom benne, hogy szívesen olvasod az írásaimat, amik egyenesen a Szövegműhelyből érkeznek hozzád! Ha van kedved, nézz be hozzám a Facebook és Instagram oldalamon is szeretettel várlak.

süti beállítások módosítása